Council

2018 - 2019 Council Members

2018 - 2019 Council Members

PresidentKevin Kane


Vice-PresidentRachel Milner


TreasurerRicardo Acuña


ALES

Agriculture, Food, and Environmental Sciences – Heather Bruce

unfilled


Arts

English and Film Studies – Liz Czach

History and Classics – Ryan Dunch

History and Classics – Adam Kemezis

History and Classics – Chris Mackay

English and Film Studies – Carolyn Sale


AugustanaTara Milbrandt


Business Florin Sabac


Campus Saint-JeanGuillaume Durou


Education

Educational Policy Studies – Jonathan Anuik

unfilled


Engineering

Civil and Environmental Engineering – Derek Apel

Chemical and Materials Engineering – Phillip Choi

Unfilled


Extension Kent Rondeau


Kinesiology, Sport, and Recreation Judy Davidson


Law James Muir


Medicine and Dentistry

Dentistry – Tarek El-Bialy

Cell Biology – Paul Melançon

Laboratory Medicine and Pathology – Lakshmi Puttagunta

Surgery – Trina Uwiera

Gastroenterology - Farhad Peerani

Unfilled

Unfilled

Unfilled

Unfilled


Native Studies Unfilled


NursingUnfilled


Pharmacy and Pharmaceutical SciencesUnfilled


Public Health – Unfilled


Rehabilitation Medicine - Occupational Therapy - Cary Brown


Science

Biological Sciences – Alison Murray

Mathematical and Statistical Sciences – Gordon Swaters

Computing Science - Ehab Elmallah

Unfilled


Academic Teaching Staff (ATS)

History and Classics – Katy Mackay

History and Classics – Kelly MacFarlane

Linguistics – Timothy Mills

Kinesiology, Sport, and Recreation – Sean Ryan

English and Film Studies – Kristine Smitka

Kinesiology, Sport and Recreation - Kate Davies

School of Business - Jeff Bone

Rehabilitation Medicine, Physical Therapy - Iain Muir

School of Public Health - Erin Pollock


Administrative Professional Officer (APO)

Parking Services – Randa Kachkar

Education – Kevin Wallace

Information Services & Technology, Rltshp Mgmt - Jim Boyes

Libraries - University Press - Sr Editor - Peter Midgley

Unfilled

Unfilled

Unfilled


Trust/Research Academic Staff (TRAS)

Biochemistry – Tamara Arnold

School of Public Health – Kathy Belton

Medical Microbiology and Immunology – Michael Joyce

Renewable Resources – Alsu Kuznetsova

Medical Microbiology and Immunology – Rineke Steenbergen

Civil and Environmental Engineering – Gonzalo Zambrano


Temporary Administrative and Professional Staff (TAPS)

Unfilled

Unfilled

Unfilled


Librarians

Cam Laforest

Unfilled


Faculty Service Officer (FSO)

Engineering – Eric Flaim

Chemistry – Ryan McKay


Executive Director & General Counsel, Ex Officio Brygeda Renke

Alternate ARTS Council Members

Councillors representing ARTS may ask one of the following elected ALTERNATES to attend Council with full voting rights:

Zohreh BayatRizi

John Church

Frank Trovato


Quick Links


Viewed 1,552 times